Haftasonu Fikirleri 5

hf-5-594-388Çocukluğumun en güzel hatıralarından biri, annemle Nişantaşı’nda yürürken kestane yemekti. O zamanlar ellerde cep telefonu olmadığı için, rahat rahat ayıklar yerdik. Benim elimdeki boş kese kağıdı, anneciğim sıcak sıcak ayıkladığı kestanelerin kabuklarını toplamak içindi. Annemin bitmek bilmeyen güzel hikayelerini dinleye dinleye Nişantaşı’nın keyfini çıkartırdık. Bu hatıranın gönlümdeki bitmeyen neşesinden midir bilmem, bazı kış günleri okul sonrası çocuklarıma kestane közlerim, onları renkli kağıt hunilere koyarım.

Kasım ayı bitmeden eğer henüz yapmadıysanız siz de kestaneyle oynayın biraz derim… Püresini yapmak zor gelmezse aşağıda tarifini verdiğim kestane toplarını deneyin.

Kestane Topları

  • 1kg kestane
  • Vanilya
  • 200ml krema
  • 300gr toz haline getirilmiş bisküvi
    (Zencefilli kurabiye çok yakışıyor ama bebe ve pötibör de olabilir)
  • 1 su bardağı pudra şekeri
    (Kestane şerbetiniz varsa pudra şekeri yerine şerbeti kullanın)
  • Kakao

Kestaneleri geceden çizin ve ıslatın. Vanilya ilavesiyle haşlayın. Ayıkladıktan sonra krema ve vanilya ile rondodan geçirin. Pudra şekeri ilave edin. Bu aşamada kestane şerbetiniz varsa ağız tadınıza göre biraz pudra şekeri biraz şerbet ekleyerek de dilediğiniz kıvama gelebilirsiniz. Kestane püresi çok katı da olmamalı çok yumuşak da. Püreyi bisküvi tozuyla karıştırın ve yarım saat buzdolabında dinlendirin. Elinizle toplar yaptıktan sonra kakao serpiştirdiğiniz bir tepsiye dizin, tepsiyi sallayarak topları kakaoyla kaplayın. Kestane püresini rondoda bir seferde değil birkaç seferde yapın. Yoğun bir püre olacağından makinenizi zorlayabilir.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın